Tréning s F. Columbu
Tréning s G. Pipasikom
Tréning s G. Pettersonom
Sly a InStone
Tréning pred Rambo IV.

TRÉNING PRED RAMBOM III

Spomínate si ešte na film RAMBO III? Stallone opäť ako tvrdý, neúprosný americký vojak, podmaňujúci si svojim neopakovateľným osobným kúzlom milióny divákov na celom svete. Opäť je na scéne jeho veliteľ Trautman, ktorý padne do zajatia a Rambo ho prichádza vyslobodiť, tentoraz na Strednom východe. Prečo spomíname práve tento film, keď od uvedenia do kín natočil Stallone mnoho ďalších? Ak Ste znalcom Stalloneových filmov, iste potvrdíte, že práve vo filme RAMBO III bol Sly po telesnej stránke v životnej forme. Bol svalnatejší a silnejší ako kedykoľvek predtým, dokonalou kvalitou a separáciou svalstva. Na tento film sa pripravoval dlhé mesiace pod vedením svojho osobného trénera Georgea Pipasika a v záujme ničím nerušenej prípravy strávili spolu istý čas v Paríži. Práve z Parížskeho tréningového pobytu pochádzajú snímky, na ktorých zvečnil túto živú legendu parížsky fotograf Flex-u. Tak ako je Rambo na plátne neúprosný k nepriateľovi, dokáže byť Sly v činkárni neúprosný k sebe. Trénuje rovnako tvrdo, ako hociktorý profesionálny kulturista. Svalnatý, silný Stallone, ktorý sa od chudobného Rockyho dopracoval k bohatstvu a sláve symbolizuje všetko, čo tento muž naozaj doteraz dokázal. Je hercom, kulturistom, scenáristom aj producentom - skrátka superstar.

George Pipasik, muž v pozadí Stalloneho úspechov nie je nikto iný, ako jeden z priekopníkov kulturistiky na Slovensku - Juraj ( Mackie ) Pipasik. Koncom 60. rokov emigroval do USA a dnes je majiteľom známeho štúdia Santa Monica Bodybuilding Centre a uznávaným osobným trénerom.

 

ROZHOVOR SO SLY-OVYM TRÉNEROM GEORGE "MACKIE" PIPASIKOM

Sly sa stal členom môjho klubu po jeho otvorení v novembri 1982. Najskôr trénoval sám, potom vystriedal niekoľko trénerov, medzi nimi aj Franca Colomba a neskôr požiadal mňa. Začal sme spolu od januára 1984, keď sa Sly pripravoval na film Rocky IV.

Trénovali sme veľmi intenzívne, 6 dní v týždni asi po hodine. Okrem toho mal Sly denne ešte 2-3 hodiny boxu. Bolo to veľmi náročné, pretože každý pohyb v ringu museli s Dolphom ( Lundgrenom ) dokonale nacvičiť.

Veľmi ani nie, ale mohli sme sa viac sústrediť na svaly. Trénovali sme 6 krát týždenne po hodine a pól, tak, aby každá hlavná partia prišla na rad 2 razy v týždni. V pondelok a štvrtok prsia, ramená a triceps, v utorok a piatok chrbát s bicepsom a v stredu a v sobotu nohy. Takéto delenie Sly-ovy vyhovovalo asi najviac, ale vždy po 4 až 5 týždňoch sme rozdelenie menili s tým, že nohy ostávali vždy na posledný deň. Na jednotlivé svalové partie sme cvičili 3 až 4 cviky v priemerne 4 sériách po 6 až 12 opakovaní, samozrejme, aj s dopomocou. Pri nohách sme využívali hlavne prístroje a o čosi vyšší počet opakovaní.

V Hollywoode je vždy základom brucho, potom zadok a "letisko". Brušné svaly sme cvičili aj pól hodiny vkuse a striedali sme cviky po 100 opakovaniach, ale ťažšie aj po dvadsať. Na zadok mám v "Gyme" viacero špeciálnych mašín.

Tlaky na ramená robil s 90 kg, bench press v sériách so 100kg. Najlepší bol na chrbát - v predklone priťahoval 55 kg jednoručku.

Áno, na to mal Sly osobitného špecialistu. Jeho strava sa zakladala na špagetách, tuniakovi a hydine. Energiu dopĺňal ovsenými koláčikmi - to už hlavne počas natáčania.

Áno, päť mesiacov sme boli vonku - v Izraeli. Denne sme trénovali, ale najviac sme sa "namakali" priamo na pľaci. To sme pumpovali pred každým záberom.

To všetko záleží odo odbytu - to je america. Koľko kúpia, toľko vyrobíme. To nie je ako u vás ( na Slovensku ), že ľudia vykúpia potraviny a viac ich niet.

Bude niesť jeho meno, aby sa to predávalo dobre do celého sveta. Ale podnik je "fifty-fifty".

Sly má v žilách taliansku krv, takže je temperamentný, je s ním švanda, ale občas je aj lenivý. To bolo vidieť najmä, keď mal trénovať nohy. Dlho trvalo, kým som ho presvedčil, že ich nesmie zanedbávať. Ale mne sa na ňom najviac páči to, že aj keď sa stal hviezdou, ostal na rozdiel trebárs od Schwarzeneggera alebo aj iných oveľa menej znamenajúcich normálnym, obyčajným človekom.


MAIN PAGE