ŽIVOTNÝ PRÍBEH SYLVESTERA STALLONEHO

Rok 1985-1992
1985

Rambo II

Jeden z najúspešnejších filmov histórie

Rambo II sa stáva jedným z najúspešnejších filmov všetkých čias. Film má premiéru v máji 1985 a to súčastne v 2074 amerických kinách. Toľko premiérových kópií ešte žiadny film dovtedy nemal. Producenti neveria vlastným očiam. V prvých týždňoch zarobí Rambo II necelých 33 miliónov dolárov. Úspech je všade na svete podobný. Po šiestich mesiacoch dosiahli tržby kín štvrť miliardy dolárov. Rambo dostáva najhoršie kritiky, aké kedy nejaký film zaznamenal. Už nejde zďaleka len o film, ale predovšetkým o politiku. Rambo medzitým ovládol aj supermarkety, objavuje sa na tričkách, v komixových seriáloch a krabiciach s ovsenými vločkami. Sly je populárnejší než kedykoľvek predtým.
1985
Príprava Rocky-ho IV

Sly sa žení, part II

Sly sa rozhodne, že do politiky zapojí aj Rocky-ho. Tentokrát ho nechá bojovať proti Rusom. Reklamy a plagáty už štyri mesiace pred premiérou hlásajú : "Get Ready For The Next World War" - "Pripravte sa na ďalšiu svetovú vojnu!". Natáčanie sa musí však odložiť, lebo hlavný predstaviteľ má natrhnutý sval. Sylvester odlieta do New Yorku, ubytuje sa v hotely Essex. Denne si ho pýta k telefónu mladá dáma z Dánska. Keď mala desať rokov, vzal ju otec do kina na Rocky-ho. Od tej doby je skalopevne presvedčená, že keď sa niekedy stretne so Stallone-om, musí sa niečo stať. Tri týždne sa pokúša dostať obdivovanú hviezdu k telefónu. Márne. Vloží teda štyri svoje fotografie do obálky, priloží lístok s telefónom a vetou : "Fotka povie viac než tisíc slov" a zanesie ju do Sly-ovho hotela. Práve odomyká dvere svojho bytu, keď zazvoní telefón. " Tu Sylvester Stallone " . V decembri sa zoznámili a vo februári sa Brigitte Nielsen sťahuje do Sylvestrovho plážového domu na Malibu Beach. Pripraví pre ňu kráľovské uvítanie. Nechá zhotoviť špeciálny jedálny stôl za 20 tisíc dolárov, ktorý má na sklenenej doske jej podobizeň. V marci už stojí pred kamerou v Rocky IV ako Ľudmila Drago-vá. Aj keď jeho nový objav vyzerá vo všetkých polohách skutočne veľmi dobre, naordinuje Sylvester Brigitte špeciálny fitness program. Prvý bod - najprísnejšia diéta. Miesto šampanského k raňajkám v posteli skoro vstávať a nalačno hodinu posilovať. A potom len ryby, ryby a zasa ryby. V nedeľu s troškou ryže. V júly, práve šesť mesiacov po rozvode so Sashou, žiada Sylvester o ruku Brigitte Nielsen. Sobáš prebehne 15. decembra.
1985
Rocky IV
Rocky sa stal kultom pre všetkých frustrovaných a opustených. Opojený úspechom sa dal Stallone na "One Man Show" - písal scenáre, produkoval, režíroval sám seba v úlohe priekopníka amerického sna. Presne v dobe, keď sa v Moskve začalo s prípravami medzinárodných "Hier dobrej vôle", Stallone na druhej strane Atlantiku s pravým opakom dobrej vôle zarába milióny. Počas premiérového víkendu Rocky IV zarába 32 miliónov dolárov. Sovietsky zväz tento film líči ešte černejšie ako ríšu zla, než v 2. Rambovi. Zatiaľ, čo Rocky IV láka do kín milióny divákov, venujú sa Sly a Brigitte milostným radovánkam na Hawaii.
1986
COBRA

Rozpad manželstva s Brigitte Nielsen

V roku 1986 prichádza nová filmová úloha a zasa točí. Vo filme Cobra hrá Mariona Cobrettiho, najtvrdšieho policajta z Los Angeles, ktorý si to rozdá so skupinou fašistov "Nový svet". So zápalkou medzi zubami, v jednej ruke Brigitte Nielsen, v druhej samopal, sa Sly prestrieľa filmom od prvej po poslednú scénu. Sotva je film dokončený, odohrá sa aj posledná scéna vo vzťahu k Brigitte. Na programe rozvodových sudcov v ten deň stojí "Stallone versus Stallone". Sylvester opúšťa súdnu sieň o 20 miliónov dolárov chudobnejší, ale o skúsenosť bohatší. Ešte niekoľko mesiacov sa tlač pasie na ich špinavom prádle, ale ochvíľu celá záležitosť upadne do zabudnutia.
1987
Over The Top
Cannon Group ponúka 12 miliónov dolárov za hlavnú úlohu vo filme Over The Top. Toľko zatiaľ ešte žiadny herec za úlohu nedostal. Tento film o šoférovi náklaďáku, ktorý sa po dlhom čase zblíži so synom a v Las Vegas sa zúčastní majstrovstiev sveta v pretláčaní rukou. Tento film nebol zlý pre image, ale Stallone opäť uvažuje, že by fanúšikovia chceli, aby znovu pritvrdil.
1988
Rambo III
Sly teda plánuje Ramba III. Tentokrát má vojak z Vietnamu bojovať v Afganistane proti Rusom. Plukovník Trautman bol uväznený a John Rambo ho má vyslobodiť. Nepredstaviteľne nákladný film len horko-ťažko zarobí na výdaje. Dej je príliš pritiahnutý za vlasy. Predovšetkým si Rambo mal asi radšej vybrať iného protivníka. Len čo je film dokončený, Michail Gorbačov sťahuje s Afganistanu svoje vojská. Prvé dva diely Ramba mali preto taký úspech, že sa takmer ideálne trafili do politickej atmosféry. Rusko - ešte donedávna ríša zla, rýchlo stráca na desivosti. Sly sám vidí príčinu menšej odozvy. Je to jediný film, ktorý udalosti v Afganistane zobrazuje podľa skutočnosti. Takto to naozaj bolo, ale ľudia to nechcú vidieť. Na američanoch je najhoršie to, že sa nezaujímajú o to, čo sa ich netýka.
1989
Lock Up - Nový SLY
Sly hľadá novú cestu. Keď chce odložiť svojho megahrdinu, musí zmeniť starú podobu a zapracuje aj na novom zovňajšku. Už žiadne vlasy na ramená, žiadne džínsy, žiadne svalnaté tričká. Obracia sa o 180 stupňov. Krátky zostrih, okuliare so zlatým rámom a oblek na mieru. Je teraz v pozícii, keď už nemusí Hollywoodu dokazovať, čo je zač. Chcel by sa zmeniť aj vo filmoch. Chce sa vrátiť ku koreňom, späť k typom, akým bol Rocky Balboa. "Už dlho som nebol k prvému Rockymu tak blízko, ako teraz", spokojne konštatuje o svojej úlohe v Kriminále (Lock Up). Hrá tu automechanika, ktorý sa pre hlúposť iných dostal do väzenia. 6 mesiacov pred prepustením je prevezený do krutého žalára, kde je vystavený krvavým šikanám sadistického riaditeľa. Nakoniec mu nezostáva nič iné, ako sa dať na útek.
1989
Natáčanie v skutočnej väznici
Čiastočne sa natáča v skutočnom väzení East Jersey State Prison neďaleko New Yorku. Prvé dva týždne boli neobyčajne ťažké, štáb musel prehltnúť všetky urážky, ale nakoniec to išlo celkom dobre. Pokiaľ mali väzni pocit, že patria k teamu, boli spokojný. Hrali spolu futbal a užili si veľa srandy. Boli naozaj smutný, keď Sly aj s celým štábom museli odísť.
1989
Tango & Cash
V roku 1989 je na rade ďalší film, v ktorom Sly po prvý krát uplatnil svoj nový vzhľad. Film má názov Tango a Cash. Veľa akčných scén ponecháva svojmu partnerovi Kurtovi Russelovi. Úlohu Gabe-a Casha mal pôvodne hrať Patrick Swayze, ale ten to v poslednej chvíli odriekol. Stallone je pre neho asi predsa len ešte príliš veľké sústo. Ďalším adeptom bol Bruce Willis, ktorý ale bol už zmluvne zaviazaný inde. Nakoniec ale prisľúbil Russel. Stallone má pri natáčaní hlavné slovo ale Russela akceptuje ako rovnocenného partnera. Výborne si spolu rozumeli a to filmu len prospelo. Film má u divákov úspech.
1990
Rocky V

Návrat k ROcky-mu

Začiatkom roku 1990 sa Sylvester Stallone postaví proti svojej najväčšej výzve - natáča Rocky-ho V. Kruh sa uzaviera. Rocky Balboa je mu najbližší a chcel by sa ešte raz vrátiť tam, kde začínal. Vkladá do príbehu svoje vlastné túžby, predstavy a skúsenosti. Na vzdory úspechu a peniazom sa Rocky-mu cnie po špinavom kúte Philadelphie, kde sníval o úspechu, kde sa chopil neuveriteľnej šance a kde v starom koženom kabáte a malom čiernom klobúku začal svoju kariéru.
1990
Úspešný Rocky
Rocky V sa stal najdrahším z celej boxerskej série. Náklady sa vyšplhali na 35 miliónov dolárov. Zisk sa predpokladal vo výške dvojnásobku nákladov. Pre porovnanie - Rocky stál 1 milión dolárov a zarobil 56. Rocky II stál 8 miliónov a zarobil 42. Rocky III stál 17 a zarobil 66 a Rocky IV stál 30 a zarobil 76 miliónov dolárov. Čistý zisk klesá a náklady stúpajú. Napriek tomu príbehy o Rockym stále ešte dosť vynášajú. V Spojených štátoch a Kanade zarobili prvé 4 diely v kinách 220 miliónov a na celom svete vrátane videa a TV je to už takmer miliarda.
1990
Planet Hollywood
Tento rok otvárajú hviezdy strieborného plátna - Sly, Arnold a Bruce Willis prvú zo sietí reštaurácií Planet Hollywood v Spojených štátoch. Ponúkajú sa tu jedlá a nápoje pomenované podľa filmových postáv a názvov filmov. Napríklad Cliffhanger je mrazená čučoriedková Margarita, pripravená z Gold Tequila a Chambord.
1991
Oscar
Námet francúzskeho filmu Oscar s Louisom De Funesom v hlavnej úlohe spracovali aj americký filmári a ponúkli hlavnú úlohu práve Sly-ovi. On ponuku prijal, lebo chcel trochu odbočiť od akčných filmov a táto komédia pod vedením Johna Landisa sa mu pozdávala. Amerických divákov tento film príliš neohúril. Takže pre nich “nič moc”. Sly patrí do akčných filmov a v tých môže najlepšie ukázať, čo v ňom je.
1992
Stop! Or My Mom Will Shoot
“Boh nemôže byť všade a preto stvoril matky.” Tak znie propagačný slogan novej americkej komédie Stoj, lebo mamička vystrelí. Sly skúša šťastie po druhý krát v tomto žánri. Tu sa pre neho objavujú aj akčné scény. Je veľmi ľahké rozplakať divákov, vystrašiť, ale ťažšie je ich rozosmiať a o to sa Sly snažil v tomto filme. Obdivovatelia svalovcov a akčných filmov práve pod vplyvom Ramba a Rockyho pochopia, že vzťah k mame patrí k nezabudnuteľným a nezanedbateľným hodnotám nášho života. V príbehu drsného policajta Joea Bomowskeho navštívi jeho matka Tutti, ktorá mu chce usporiadať život. Náhodne sa však stane svedkom vraždy, čím spôsobí množstvo komplikácií.
Komédia nezarobí veľké peniaze a pre Sly-a je to výzva vrátiť sa do filmov svojho žánru.
Rok 1985-1992