ŽIVOTNÝ PRÍBEH SYLVESTERA STALLONEHO

Rok 1976-1984
1976

Rocky - úspech

Na jeseň 1976 prichádza film Rocky na plátna kín. Úspech je obrovský. Tržby - 112 miliónov. Z bezmenného mladíka sa cez noc razom stáva hviezda. Rocky sa stáva nielen komerčne, ale aj umelecky najúspešnejším filmom roka. Na jar roku 1977 sú uverejnené nominácie na Oscara. Rocky je na zozname 9 krát. Okrem iného ako najlepší film roku. Sylvester je nominovaný 2-krát - najlepší scenár a najlepší herec. Byť nominovaným na Oscara súčastne v týchto dvoch kategóriách sa zatiaľ podarilo len 2 smrteľníkom - Charlie Chaplinovi a Orsonovi Wellsovi.
1976
And The Winner Is ...
Oscara za najlepší film, Oscara za najlepšiu réžiu a Oscara za najlepší strih jednoznačne dostal Rocky pred filmami Network, Taxikár a Všetci prezidentovi muži. Keď vyjdú naprázdno Robert Niro a Robert Redford, musí sa aj "nejaký" Sylvester Stallone zmieriť s tým, že musí odísť zo sály bez zlatého mužíčka. O necelých 5 mesiacov je Rocky na jednom z popredných miest v rebríčku najúspešnejších filmov všetkých čias. 8000 majiteľov kín v USA volí Stallone-a za kasovú hviezdu roku. Zo dňa na deň sa stal slávnym a žiadaným. Popularita sa mu páči - dosiahol viac ako si prial.
1976
Syn Sage
Rodina Stallone-ových sa sťahuje. Apartmán v Hollywoode vystrieda dom v Cold Water Canyon. Od 5. mája 1976 sú traja. Chlapček dostane meno Sage Moonblood.
1976
Nové filmové šance
Nastáva nový problém. Sylvester predstavuje v očiach ľudí síce milého, ale prostoduchého boxera Rockyho. Kolegovia z brandže považujú jeho kariéru za jednorázovú záležitosť. Mal proste šťastie - hral sám seba. Sly potrebuje film, v ktorom by dokázal, že vie zahrať aj iné úlohy. Na nedostatok úloh sa ale sťažovať nemôže. Sú to buď gangsterky alebo filmy o boxeroch. Hovorí sa o ňom aj ako o kandidátovi na Supermana. Zatiaľ čo hľadá úlohy, predáva svoj rukopis na film " The Bodyguard" - príbeh o osobnom strážcovi, ktorý má chrániť ženu a dieťa milionára. Keď obaja prídu o život, začne pátrať po vrahoch. Sly zaň dostane 200.000 $ a sľub, že Porsche Carrera, vmontované do príbehu, mu "bude po natáčaní hovoriť pane".
1977
Manželská kríza
Rodina sa opäť sťahuje. Vila v Pacific Palisades sa podbá pevnosti - osobný strážcovia, zabezpečovacie a video zariadenia. V manželstve to začína škrípať. Sasha je stále doma a Sylvester celý deň pracuje. Sasha sa chce stať fotografkou ale Sly je proti, aby jeho žena fotila.
1977
F.I.S.T

Federation Interstate Truckers

Po dlhom hľadaní našiel nový projekt - film s názvom F.I.S.T. Rozpráva príbeh šoféra náklaďáku, ktorý sa vypracoval na veľkého odborového funkcionára a dostal sa do nebezpečnej blízkosti organizovaného zločinu. Nicholson a Al Pacino úlohu odmietli, ale Stallone nadšene súhlasí a dáva sa do práce, aby z rukopisu prepísal scenár. Film má už od začiatku zlú konšteláciu hviezd. Konflikt s autorom predlohy Joem Esterhazym, konflikt s United Artists a konflikt s režisérom Jewisonom. Jewison sa rozhodne pre pôvodnú verziu, v ktorej hrdina na konci umiera. Stallone tvrdí, že smutný koniec zabije každý film. Osem miliónový film sa stane ohromným prepadákom a bulvárna tlač si nájde novú obeť - hlavného hrdinu Sylvester-a.
1977-78
Paradise.Alley
Sly pripravuje nový film, ktorý chce nielen režírovať, ale píše si aj scenár a bude v ňom hrať aj hlavnú úlohu. Film s názvom Paradise Alley, ktorého dej sa odohráva v New Yorku 40-tych rokov a je o troch bratoch, ktorý chcú zápasením zarobiť veľké peniaze. V januári 1978 sa začínajú točiť exteriéry.
1978
Krívajúce manželstvo
Sly-ova aféra s Joyce Ingallsovou donúti Sashu podať žiadosť o rozvod. Sylvester nesúhlasí a vyprosí si odklad. Sasha zostáva s dieťaťom vo vile a pracuje ako fotografka. Sly 4-krát týždenne chodí domov a hrá sa so Sage-om na indiánov. A so Sashou na šťastný domov.
1978
Kruté prehry (prepadáky)
V roku 1978 prišiel film Paradise Alley do kín. Nemá síce zlé kritiky, ale tržby sú chudobnejšie, než mal F.I.S.T. Keď sa po rokoch film predal televíznym spoločnostiam, dostal sa z mínusovej bilancie. Ďalší prepadák si Sly už nechce a nemôže dovoliť. Tento krát vsadí na istotu - Rocky musí znovu do ringu.
1978-79
Ďalšia ľúbostná aféra
Epizóda s Joyce Ignall-sovou už dávno skončila a Stallone je späť s rodinou. V máji sa narodil Searigeoh. Na jednom propagačnom turné sa zoznámi s fotomodelkou Susan Antonovou. Ďalší deň obaja náhodou sedia spolu v lietadle do Los Angeles. Stretávajú sa častejšie - je to láska. Sly opúšťa rodinu a kupuje dom so súkromnou plážou na Malibu. Sasha opäť podáva žiadosť o rozvod. Aférka však nemá budúcnosť a v marci 1979 je už po všetkom. Dom na Malibu sa predáva a každý ide svojou cestou.
1978-79
Sly-ova skúsenosť v druhom Rockym
V čase, keď sa uvádzal do kín film Rocky, Sly prehlásil, že budú nasledovať aj ďalšie diely a že ide len o prvú časť trilógie. V ďalšom diely chce sám stáť za kamerou a film sa má stať len a len jeho filmom. Pri natáčaní cesty do raja sa veľa naučil a teraz sa chce presadiť ako režisér. V októbri 1978 sa začína natáčanie a trvá do Vianoc. Sly chce pozmeniť niektoré veci, ktoré sa mu na prvom diele nepáčili. Chce, aby všetko bolo naozaj. Súboj Balboa vs. Creed je štyri krát dlhší než v prvom diele a Rocky musí inkasovať osem krát viac úderov. Pri tréningu zdvíha Sly 110 kg činku, čoho výsledkom je natrhnutý sval, štvor-hodinová operácia a 156 stehov. Producent Irwin Winkler pôvodne schválil rozpočet na tri milióny dolárov. Nakoniec film stojí osem miliónov dolárov a osem mesiacov práce. Skoro až do premiéry - v júny 1979, presedí celé noci Sly s Danfordom B. Greenom v strižni a navrhuje a zamieta. Po technickej stránke je druhý Rocky bezpochybne o niekoľko tried lepší.
1979
Nový Rocky má úspech
Krátko pred uvedením Rocky II do kín vysiela televízia prvý diel. Výborná reklama. Celá Amerika sedí u príjímačov. Rocky dosiahne v rebríčku sledovanosti hraných filmov tretie miesto. Tesne za najúspešnejšími filmami Juh proti severu a Letisko. Vrátane televíznych divákov ho do tejto chvíle videlo 265 miliónov obyvateľov tejto planéty. Rocky II dosiahne 90% tržieb prvého filmu a tým sa stane najúspešnejším pokračovaním vo filmovej histórii. Stallone zarobil na oboch filmoch, vrátane predaja tričiek, kníh a pod. viac než 25 000 000 dolárov.
1980-81
Night Hawks
a
Escape To Victory
V roku 1980 Sly odlieta do New Yorku natáčať thriller Night Hawk. Ide o príbeh o policajtoch z južného Bronxu a Sly hrá policajta Deke Da Silva, ktorého protivníkom je terorista Wulfgar. 1981 je film dokončený a ihneď odlieta do Maďarska točiť Escape To Victory. Po boku Michaela Cainea, Pelého a Maxa Von Sydowa. Ďalšie pravidlo filmovej brandže znie, že filmy o futbale nejdú. Escape To Victory zarobí ešte menej peňazí než film "Cesta do raja" a naviac má aj zlé kritiky. Sly sa pri natáčaní filmu drží sympaticky v pozadí, žiadne zasahovanie do práce ostatných. Pred režisérom má rešpekt a sústredí sa na svoju úlohu. Po návrate do Los Angeles sa dozvedá, že aj Night Hawks sa stali úplným prepadákom. Nech robí, čo chce, publikum ho akceptuje len ako Rockyho.
1982
Rocky III
Jediný spôsob, ako zostať na vrchole je tretí Rocky. Po niekoľkých mesiacoch premýšľania dáva súhlas na točenie Rocky-ho III. Nový Rocky je úplne iný, z nevzdelaného a naivného boxera je teraz civilizovaný a elegantný zbohatlík, ktorý desať krát obhájil titul majstra sveta v ťažkej váhe. Rocky časom zlenivel, stratil inštinkt zabijaka a nemá číhajúce "oko tigra". Nový súper v ringu, obluda Clubber Lang ho roznesie na kopytách. Rocky chce späť získať svoj titul. Rocky III - Oko tigra, stojí 18 000 000 dolárov a tržby presiahnu 130 000 000 len v amerických kinách. O 20% viac než prvý Rocky.
1982
Príprava na film RAMBO - First Blood
Skôr, než je uvedený Rocky III do kín, dostane sa Stallone-ovy scenár s titulom Blood Knot. Andrew Vayna a Mario Kassar nájdu v archíve Warner Brothers 10 rokov starú knihu a chcú sa stať sami producentmi. Námet Davida Morella hovorí o psychicky narušenom veteránovi z vietnamskej vojny, ktorý sa usadí v dedine pod horou. V závere ho zastrelí jeho bývalí veliteľ Trautman. Producenti potrebujú hviezdne obsadenie. Uvažujú o Clintovy Eastwoodovy alebo o Burtovy Reynoldsovy, ale tý sú pre akčné filmy trochu starí. Ďalší dvaja kandidáti na hlavnú úlohu - Gichard Gere a William Hurt však odrieknu, pretože sa im celá záležitosť zdá príliš riskantná. Konečne ich napadne osloviť Stallone-ho. Ponúknu mu honorár 3,5 milióna dolárov plus podiel na zisku a právo napísať podľa predlohy vlastný scenár. Sly okamžite súhlasí. Posadí sa k písaciemu stroju a čoskoro je zo zabijaka Johna Ramba, ktorý odstráni skoro každého, kto sa mu postaví do cesty, psychická obeť vietnamskej vojny. Je kľudný, ale keď ho niečo vyprovokuje, prebudí sa v ňom bojovník s takmer mystickým vzťahom k prírode. Do role plukovníka Trautmana chcú producenti získať Kirka Douglasa. Po niekoľkých dňoch natáčania je Douglas znechutený a odchádza. Zostal by, keby mohol dominovať aspoň v záverečnej scéne. Sly a producenti sa v poslednej minúte rozhodli nenechať Ramba zomrieť. Po neúspechu s Douglasom dostáva šancu Richard Crenna.
1982
Problémy a úrazy pri natáčaní
Kvôli zmene v obsadení sa natáčanie predĺži o tri týždne a okrem toho je celý tým postihnutý radou problémov. Najskôr sú potiaže s počasím, potom niekto ukradne pravé zbrane v hodnote 50.000$ a nakoniec celá séria úrazov. Sly si zlomí štyri rebrá pri páde zo stromu a pri explózii si popáli ruku o petardu. Dennehy si pri prelete sklenenou strechou zlomí tri rebrá. Okrem toho Sly zraní seba a Dennehy-ho svojou famóznou dýkou za 2.000 dolárov. Najvážnejší úraz sa stane kaskadérovi, ktorý pri preskoku mosta neodhadne rýchlosť, šliapne na plynový pedál a auto skočí trikrát tak ďaleko, ako pôvodne malo. Výsledok - 11 nalomených stavcov.
1982
Neuveriteľné zisky
Napriek tomu, že Rambo ( First Bllod ) má skutočne kvalitný príbeh a Stallone hrá hlavnú úlohu, distribútori váhajú s uvedením filmu do kín. Paramount, Universal a Warner Brothers ponúkajú 4 milióny dolárov, vrátane práv pre TV a video. Spoločnosť Orion ponúka distribúciu plus rozpočet vo výške 5 miliónov dolárov na reklamu. To rozhodlo. V októbri 1982 je premietanie odštartované. V Spojených štátoch zarobí film v krátkej dobe 50.000.000 dolárov. K tomu pribudne z predaja zo zámoria ešte ďalších neuveriteľných 100 miliónov. Je už jeseň 1982 a v kinách stále ešte hrá Rocky III.
1983
Filmové úlohy stále pribúdajú
Sly-ovy ponúka istá televízna spoločnosť hlavnú úlohu v novej verzii filmu "Električka do stanice Túžba". Ponuka je to lákavá, ale nakoniec odmieta, pretože mu je jasné, že Marlona Branda v úlohe Stana Kowalskeho už nikto nikdy nenahradí. Ďalší plánovaný projekt je komédia s názvom Pal. Písanie scenára sa mu ale veľmi nedarí a preto plán zatiaľ odkladá. Sly uzatvára ročnú zmluvu so spoločnosťou Paramount, kde dostáva kanceláriu a sekretárku a zo záplavy prichádzajúcich námetov bude vyberať najlepšie materiály. Paramount bude mať prednostné právo na realizáciu ním spracovanej látky. Čoskoro sa vykryštalizujú dva projekty. V prvom by mal Sly hrať a druhý režírovať. Tým prvým je Cotton Club. Dohodne si honorár na 2 milióny dolárov, ale za pár týždňov úlohu odmieta. Hlavnú úlohu nakoniec dostane Richard Gere. Film je omnoho drahší než sa predpokladalo a v kinách je naviac gigantický prepadák.
1983
Úspešný Travolta v pozadí Stalloneho
Druhý projekt má názov Staying Alive a je hlavným pokračovaním úspešnej Horúčky sobotňajšej noci. John Travolta niekoľko rokov váhal, než dal súhlas na pokračovanie. V Stallone-ovej verzii je tanečník Tonny Manero profesionál, ale len priemerne úspešný. Spoločnosť Paramount chcela, aby Sly hral trebárs hudobného manažéra, ale on sa obmedzí len na krátky výstup: Travolta do neho na ulici vrazí, on sa otočí a zakľaje. Šesť mesiacov pred natáčaním si Sly vezme Travoltu do parády. Urobí z jeho tela majstrovské dielo. Zostaví mu jeden zo svojich špeciálnych programov. Šesť dní v týždni, 14 hodín denne. Nakoniec je ale Travolta svojou novou formou tak nadšený, že dokonca vydáva knihu "Staying fit". V júny 1983 film beží na plátnach kín a má úspech. Ľahko prekoná 60% tržieb Horúčky sobotňajšej noci a stane sa jedným z najkasovejších filmov roka. Tlači sa nepáči hudba brata Franka Stallone-a, pretože jeho Far From Over je úspešnejšia, než použité skladby Bee Gees.
1983
Štyri neuskutočnené projekty
Sylvester medzi tým sedí v kancelárii v továrni na sny. Navrhuje hneď štyri nové projekty. Č.1 je niečo na spôsob biografického muzikálu o živote a smrti legendárneho speváka Jima Morrisona. Tento film sa nedočkal realizácie. Projekt č.2 je akčná komédia Pluck The Eagle(Otrhajte orla). Sly má hrať majiteľa baru, ktorý sa zapletie s IRA. Ani tento nápad neprežije prípravnú fázu, tak isto ako č.3, kde mal hrať žoldniera na nebezpečnej misii s neskúseným zelenáčom. Neskôr mu spoločnosť navrhne niečo neuveriteľného. Sly má robiť Kmotra III., ako scenárista, režisér a predstaviteľ hlavnej úlohy. Pretože jeden zo zamestnancov štúdia nedokázal túto senzáciu udržať v tajnosti a hneď na druhý deň o tom vedel celý Hollywood, projekt umiera. Skutočným dôvodom k takejto ponuke bola najskôr úskočná taktika - Paramount chce vylákať zo zálohy Coppolu a Pacina. Ak sa tí dvaja dozvedia, že sa pokračovaním ich svetového úspechu zaoberá práve Sylvester Stallone, budú možno predsa len ochotnejší spolupracovať na treťom diele. Sly síce Corleone-a nakoniec nehrá , ale za doterajšiu prácu na projekte dostáva odškodné 5 miliónov dolárov.
1984
Súboj filmových spoločností o Sly-a
Po všetkých týchto skúsenostiach sa Sly domnieva, že je načase Paramount opustiť a porozhliadnuť sa niekde inde. Atraktívnych ponúk má dosť: Carolco chce za každú cenu ešte raz vypustiť na svetlo sveta Johna Ramba a MGM by chceli poslať Rocky-ho Balbou späť do ringu. Ale Stallone chce robiť niečo nové, úplne iné.
1984
Charakternejšie úlohy
Paramount sa nechce tak ľahko vzdať ďalšieho filmu so Stallone-om. Posledný pokus - navrhujú mu príbeh obyčajného policajta, ktorý v najhonosnejšej štvrti Los Angeles na vlastnú päsť pátra po vrahoch svojho kamaráta. Sylvestrovi sa príbeh páči, ale trvá na tom že ho v nasledujúcich mesiacoch zdokonalí. Zmluva však nieje podpísaná, keď v pošte nájde ponuku od Twentieth Century Fox. Hľadajú ešte jedného predstaviteľa hlavnej úlohy do muzikálu Rhinestone (Falošný drahokam). Stallone nadšene súhlasí, pretože môže konečne dokázať, že vie zahrať aj niečo iné ako boxera alebo psychopata. Paramount ho nechá odísť a hlavnú úlohu v Policajtovi v Beverly Hills hrá nová hviezda Eddie Murphy.
1984
Rhinestone
Foxovia vlastne hľadali pre Rhinestone dlhovlasý, bojovo vyzerajúci heavy-metalový tip, ktorého potom Dolly Parton obráti na country. Dolly mala s predchádzajúcich filmov dobré kritiky, ale šéfovia Foxu si prestali byť istý, či to samé o sebe priláka divákov do kín. Snímka Rhinestone prepadla tak či tak. Nezarobila ani polovicu nákladov. Ten film nie je zlý a Sly robil, čo mohol. Rozhodujúca chyba v obsadení. To nakoniec musel uznať aj majster sám. Ponaučenie znie, že má zostať vo svojom žánri. Patrí do akčných filmov.
1984
Syn postihnutý autizmom a rozpad manželstva
Sly-ov trojročný syn Seargeoh Joseph je na svoj vek príliš kľudný a stále ešte nehovorí. Sasha a Sly sa obrátia na lekára a dozvedia sa, že dieťa je postihnuté autizmom. Žije v inom svete, nikdy nebude ako ostatný a nezaobíde sa bez cudzej pomoci. Navštevuje televízne show a prosí o príspevky pre svoj novozaložený fond pomoci autistickým deťom. Behom niekoľko týždňov sa z dobročinných akcií nazbiera milión dolárov. Aj Sasha chce svojmu synovi a ostatným autistickým deťom pomôcť. Je stále na cestách a podporuje špeciálnu školu - všetko sa točí len okolo chlapca. Manželstvo túto skúšku neprežije. V novembri 1984 sa Stallone-ovy v dobrom rozchádzajú. Sasha sa s chlapcami sťahuje 6 blokov od spoločného domu v Pacific Palisades. Sly striedavo žije v dome na Pacific Palisades a v plážovom dome na Malibu a s deťmi sa vidí niekoľko krát do týždňa.
1984
Sly-ova politická kampaň
Mnohý politici chcú podporu pri predvolebných kampaniach, ale doteraz všetci dostali odpoveď "Nie". Bývalého kolegu Ronalda Regana (bývalého herca) nakoniec podporí. Je to vlastne protislužba: Rambo zvestuje "Som jednoznačne pre tohto muža", Ron-bo pózuje pred Stallone-ovým filmovým plagátom. Niektorý republikáni by radi videli, keby populárny herec sám vstúpil do politiky, ale Sly odmieta.
1984
Príprava na film Rambo II
Po neúspechu muzikálu Rhinestone stojí Stallone znovu pred otázkou čo teraz? Publikum ho miluje len ako Rockyho a Ramba. Andrew Vajna a Mario Kassar denne vyzvedajú od Sly-a, či už je ochotný pustiť sa do Ramba II. Tí dvaja sú dokonca tak ďaleko, že plánujú celú Rambovskú sériu. Sly sa pomaly s nápadom vyrovnáva. Každé dva roky jeden Rambo a každé tri roky nový Rocky. Každé štúdio by mu za to okamžite ponúklo zmluvu na desať rokov. Na jar 1984 tečie u Kassara a Vajnu šampanské prúdom. Stallone sa poradil s hviezdami a dal konečne súhlas k natáčaniu Ramba II. Rozpočet je 30 miliónov dolárov. Scenár napísal James Cameron. Sly-ovy sa scenár páči a mení tentokrát len polovicu. V septembri sa má začať natáčanie. Najvýhodnejšie je na natáčanie Mexico. Keď je začiatkom septembra všetko pripravené a postavené, hviezdy a štáb sú na mieste, postihne Mexico najhoršia víchrica za posledných 40 rokov. Zajatecký tábor vyzerá tak, ako keby ním už Rambo prešiel.
Rok 1976-1984