ESCAPE TO VICTORY

FOTOGALÉRIA
SOUNDTRACK

Vojny by sa mali riešiť radšej na futbalovom trávniku ...  
   
mmDo zajateckého tábora pre vojenských dôstojníkov z rôznych štátov prichádza kontrola, či je z väzňami dobre zaobchádzané podľa Ženevskej dohody. Jeden z nich major Karl Von Steiner si všíma väzňov, ako hrajú futbal. Navrhuje zápas bývalému hráčovi Colbymu – Western United vedúcemu futbalového tímu proti

Vermachtu. Colby sprvoti nesúhlasí, ale neskôr sa predsa dá prehovoriť a začne zbierať hráčov do svojho mužstva. Zápas sa má hrať v Paríži. Americký väzeň Robert Hatch sa pripravuje na útek, snaží sa dostať medzi hráčov, aby uskutočnil svoj plán. Začne s mužstvom trénovať.
Útekový výbor ho prehovára, aby zmizol z tábora a dostane sa až do Paríža. S miestnymi obyvateľmi dohoduje útek hráčov. Na druhý deň v tábore zistia, že Hatch utiekol. Francúzi sa rozhodnú, že sa prekopú zo stoky až do šatní štadiónu. Hatch sa vráti do Nemecka a nechá sa chytiť, aby odovzdal správu o úteku ostatným hráčom. Uväznia ho do samotky, ale vedúci tímu ho musí odtiaľ dostať von a vziať ho medzi hráčov ako brankára, lebo Hatch riskoval pre nich svoj život. Blíži sa deň zápasu a Francúzi pripravujú výkopové práce k úteku. Po prvom polčase by mali väzni utiecť cez pripravovaný východ.
Začiatok zápasu je zahájený. Po 15 minútach dostávajú spojenci prvý gól. Ani sa nenazdajú a je tu druhý. Hra je tvrdá a fauluje sa veľmi často. Po pokutovom kope utečie Hatchovi tretí gól. Onedlho je tu ďalší. Pred koncom prvého polčasu dostávajú Nemci prvý gól. Cez prestávku v šatni sa preborí podlaha a väzni sú pripravení na útek. Rozhodnú sa, že zápas chcú dohrať, ale Hatch nesúhlasí.

Dá sa prehovoriť a nastúpi na trávnik. Po chvíli posielajú loptu do nemeckej brány. Onedlho dávajú tretí gól a Hatch v bráne celkom ujde. 5 minút pred koncom zápasu je tu štvrtý gól, ale ten nie je uznaný. Nemecko: 4, Spojenci:3. Minútu do konca Nemci dostávajú ďalší gól. Je vyrovnané. Jeden z nemeckých hráčov je faulovaný a bude sa kopať pokutový kop. Teraz je to všetko na Hatchovi. Prejaví sa ako dobrý brankár a loptu chytí. Tu je koniec zápasu. Diváci sa naraz vyhrnú na hraciu plochu a zoberú medzi seba hráčov a spoločne vyjdú zo štadióna. Útek sa podaril takýmto spôsobom.
Pôvodný názov: ESCAPE TO VICTORY
Produkcia: Warner Bros., USA, 1981
Réžia: John Huston
Scénar: Evan Jones & Yabo Yablonsky
Hudba: Bill Conti
Kamera: Gerry Fisher, B.S.C.
Strih: Roberto Silvi
Produkcia: Freddie Fields
Hrajú:
Sylvester Stallone (Robert Hatch)
Michael Caine ( John Colby )
Pelé ( Louis )
Max Von Sydow (Karl Von Steiner)
Carole Laure ( Rene )