F.I.S.T.
FEDERATION INTERSTATE TRUCKERS
.
Film rozpráva príbeh šoféra náklaďáku, ktorý sa vypracoval na veľkého odborového funkcionára a dostal sa do nebezpečnej blízkosti organizovaného zločinu.
.

FOTOGALÉRIA

mmmHlavným hrdinom príbehu je Johnny Kovak, pôvodom Maďar, ktorý z blízka spoznal biedu clevelandských robotníckych štvrtí a brlohov na periférii veľkomesta.
Už v tridsiatych rokoch začal svoj boj s bezohľadnosťou podnikateľov proti gangstrom a polícii, ktorých firmy a spoločnosti najímali proti robotníkom. Kládol základy jednotného frontu, ktorý sa stal vzdorujúcou päsťou proletárov. Názov filmu je skratkou Federation Interstate Truckeres, ale FIST znamená v angličtine aj päsť. V päťdesiatych rokoch viedol boj proti senátorom a stal sa mocným vodcom amerického robotníckeho hnutia. Film zachytáva tri búrlivé dekády robotníckeho hnutia V USA od roku 1937.

Johnny Kovak a jeho priateľ Abe Bilkin tvrdo pracujú ako pomocný robotníci pri prekládke tovaru 14 hodín denne, ale platia ich len za osem. Po pracovnej nehode dôjde k štrajku, ktorý má pomôcť robotníkom dosiahnuť vyššie mzdy a lepšie pracovné poistenie. Štrajk sa nevydarí a dvoch priateľov vyhodia z práce.

Johnny vie dobre vychádzať s ľuďmi, ktorý veria jeho nadšeniu. Po vlne búrlivého štrajku sa rozhodnú založiť odborovú organizáciu pracovníkov diaľkovej prepravy F.I.S.T a verbujú do nej členov. Počínajú si tak úspešne, že sa ich dokonca podnikavý právnik pokúsi kúpiť. Johnny má však dosť sily na to, aby si podaril s každým. Stáva sa z neho vedúca osobnosť silnej odborovej organizácie. Johnny sa pokúša čeliť vykorisťovateľom a preto umiera pod zbraňou ľudí, ktorých by inak legálnou cestou porazil.
Pôvodný názov: F.I.S.T.
Produkcia: United Artists - MGM, USA, 1978
Réžia: Norman Jewison
Scénar: Joe Eszterhas
Hudba: Bill Conti
Kamera:  
Hrajú:
Sylvester Stallone ( Johnny Kovak )
Rod Steiger ( senátor Andrew )
Melinda Dillon ( Anna )