DEMOLITION MAN

FOTOGALÉRIA
SOUNDTRACK

Najlepší policajt a najnebezpečnejší zločinec sa po rokoch stretnú, aby si vyriadili svoje účty. KÚPIŤ na www.filmcity.cz

Los Angeles, 1996.

KÚPIŤ na www.filmcity.cz
Mesto je sužované bojmi, v plameňoch a je celé zničené. Všade na vôkol zúria boje a väčšina budov je v ruinách. Vládne mu anarchia a chaos. Simon Phoenix, kráľ všetkých zločincov, uniesol autobus s 30 pasažiermi. Dôvod? Vodič prechádzal územím, ktoré Phoenix obsadil. Jediný, kto ho môže poraziť, je policajná legenda John Spartan.
Phoenix podpáli sklad, v ktorom sa nachádzajú aj unesený ľudia. John je však presvedčený, že sklad je prázdny, dokonca zachráni aj Phoenixa. O pár minút ho však čaká nepríjemné prekvapenie. Policajti zistia, že všade navôkol je množstvo mŕtvych ľudských tiel. Phoenix tvrdí, že John o tom vedel, ale obetoval ich, len aby dostal jeho. Oni boli však už mŕtvy dávno, ale to sa nikto už nedozvie. John Spartan je odsúdený. Verdikt znie: “Seržant Spartan, Ste odsúdený na dobu 70 rokov v zmrazovacom výchovnom zariadení za neúmyselné zabitie 30 nevinných civilistov. Počas výkonu trestu budete uložený v kryogénnej urne a Vaše správanie sa bude upravovať pomocou synaptickej sugescie. Napravený máte byť do roku 2046.”

San Angeles,3. august 2032
Svet sa dosť zmenil. Z Los Angeles sa stalo San Angeles. Vládne mu poriadok a dokonalý životný štýl. Stalo sa z neho ideálne, ale nudné mesto na čele s Dr. Cocteau-om.
Dokonalá nuda vládne aj v radoch policajtov. Každý deň tá istá rutina. Jedna policajtka však túži po vzrušení a po akcii. Je ňou Lenina Huxley, nadšená obdivovateľka 20. storočia. Zatiaľ ani netuší, že túžba sa jej už čoskoro splní.
Nie všetko je však také dokonalé, ako to na prvý pohľad vyzerá. V podzemí sa ukrýva skupina vzbúrencov, ktorý sa nechcú zmieriť s tým, ako Cocteau vládne. Kto nesúhlasí, ide dole a umiera hladom. A to sa Cocteau-ovi nepáči. Cíti sa ohrozený a preto sa tento dokonalý svet rozhodne tohto odpadu zbaviť. Pomôže v úteku Simonovy Phoenixovi z kryoväznice a poverí ho likvidáciou vodcu vzbúrencov Edgara Frangli-ho. Podľa Cocteau-a je nepriateľ, lebo myslí a študuje. Je za slobodu slova a za voľnosť.
Kód 187 – VSZ – Vrah Smrť Zabitie. Udalosť, ktorá bola naposledy zaznamenaná 25. septembra 2010, je zrazu na programe každú minútu. Simon Phoenix je na slobode. Ničí a zabíja stále viac a viac. Policajti sú šokovaný a bezmocný. Po rokoch pokoja nie sú schopný nijako zakročiť. Jedinou šancou, ako Phoenixa zastaviť, je prebrať z kryospánku jeho najväčšieho nepriateľa Johna Spartana. Od jeho uväznenia uplynulo už 36 rokov. Jeho manželka zomrela v roku 2010 pri veľkom zemetrasení. John dostáva druhú šancu. Výmenou za jeho spoluprácu pri zatknutí Simona Phoenixa.
Simon sa medzitým snaží získať zbraň a jediné miesto, kde sa zbrane v tejto dobe dajú vidieť, je múzeum histórie. Phoenixovy v jeho potrebe získať zbrane nezabráni žiadny ochranný systém. V sieni násilia sa zmocní niekoľkých zbraní. John sa mu snaží zabrániť v úteku, Phenixovi sa to ale napriek všetkému podarí.
Vzápätí sa stretne aj s Dr. Cocteeau-om. Bez rozmýšľania sa ho snaží odbachnúť, ale nejde to. Počas kryospánku mu bolo zakódované, že Cocteau-a zabiť nemôže. Preto ho nechá nažive a zmizne. Johnovi sa to zdá prinajmenšom čudné, prečo ho Simon nezabil a preto požiada o videodisk z bezpečnostnej kamery. Na to že má v skutočnosti už 74 rokov je John v skutočne výbornej kondícii. Dr. Cocteau ho ako uznanie jeho schopností a ako odmenu pozve na večeru do reštaurácie u Tacobella, do jedinej reštaurácie, ktorá prežila obchodnú vojnu.
Počas večera vzbúrenci vyjdú z podzemia s prepadnú dodávateľské auto s potravinami. John im v tom ale zabráni. Keď však zistí, že kradli iba jedlo, pretože boli v núdzi, veľmi sa mu to nepozdáva. “Ubližovať ľuďom nie je správne. Nikdy nie, keď ide o bandu hladných ľudí.
John stále viac a viac podozrieva Dr. Cocteau-a. A keď si pozrie videodisk z múzea, začína mu všetko do seba zapadať. Zistí, že za Phoenixovým útekom a jeho momentálnymi schopnosťami je práve Cocteau. Vyberú sa do podzemia varovať Frengliho pred Phenixom.
Utečenci sa príliš netešia ich prítomnosti.
Simon Phoenix dostane na pomoc od Cocteau-a aj bandu ďalších darebákov. John Spartan bol tým, ktorý ich všetkých dostal do ľadu.
Celá banda na čele so Simonom zaútočí na Johna a Edgara v podzemí. Útok sa však obráti proti nemu a je nútený dať sa opäť na útek. John a Lenina ho prenasledujú na starom Oldsmobile. “Huxley, vieš to riadiť? Skúsim, už som o tom čítala.” Simon uniká a John pri prenasledovaní zločinca havaruje.
Simon opäť navštívi Cocteau-a. Má ho už plné zuby. On ho síce zastreliť nemôže, ale niekto z jeho bandy áno. A tak sa aj stane.
Civilizácia, ktorú poznám ja, sa asi končí. Čo bude ďalej?”.
Simon dekóduje kryoväznice a pokúša sa rozmraziť všetkých zločincov. Je ich 80. Všetci bez rehabilitácie. Do momentu, kedy budú pri vedomí, zostáva hodina. Keďže to bude veľmi nebezpečné, John sa snaží Huxley uchrániť a preto ju omráči elektrickým obuškom. Keď príde do kryväznice, Simon ho chytí do veľkého mechanického ramena. Jediná cesta, ako zo zovretia uniknúť, je využiť tekutý dusík na zmrazenie časti ramena.

Rozpúta sa peklo. Vojna medzi Johnom a Simonom. “Nie je ti zima? Zohrejem Ťa!” – zaspomína John na staré časi. Týmito slovami ho porazil Phonix v starom sklade v roku 1996 a teraz sa táto veta stáva osudná jemu. “Stretneme sa v pekle!”
John Spartan použije zmrazovaciu technológiu, aby zmrazil všetko naokolo. A hlave Phoenixa. Jemu sa podarí pred chladom uniknúť. Silný mráz nevydrží ani väznica a začína sa rúcať. Johnovi sa podarí uniknúť len ovlások.

Jedny sa zašpinia, druhý trochu očistia. A niekde medzi tým sa spolu stretnú.

Pôvodný názov: Demolition Man
Produkcia: Warner Brothers, USA, 1993
Réžia: Marco Brambilla
Scénar: D.Waters,R.Reneau,P.M.Lenkov
Hudba: Elliot Goldenthal
Kamera: Alex Thomson
Hrajú:
Sylvester Stallone (John Spartan)
Wesley Snipes (Simon Phoenix)
Sandra Bullock (Lenina Huxley)
Nigel Hawthorne (Dr. Cocteau)
Benjamin Bratt (Alfredo Gareta)