BANANAS

.

FOTOGALÉRIA
SOUNDTRACK
VIDEO

   
mmHrdinom filmu Banány je Fielding Mellish, ktorý sa pokúša bez veľkých nárokov nejako nenápadne pretĺcť životom. Okrem toho, že už dlhšiu dobu hľadá pevnejší milostný vzťah a prácu, nemá žiadne ambície. Takmer systematicky se vyhýba politike a vplyvu televízie i rozhlasu. Ešte jedno je na ňom pozoruhodné - je večný nešika a smoliar. Iróniou osudu spôsobí zlom v jeho živote mladá aktivistka Nancy. Od okamihu, kedy se Fielding do dievčaťa zamiluje, mení se nielen jeho vzťah k okoliu, ale aj túžba navždy zostať len nenápadným koliečkom v spoločenskom dianí... Woody Allen vytvoril bláznivú paródiu, v ktorej sa miestom deja stala vymyslená banánová republika San Marcos.
Vysmieva sa nejrôznejším vzbúreneckým hnutiam a tiež politike s jej viditeľnými i utajovanými metódami, mechanizmami a rituálmi. Režisér si tiež s veľkou chuťou zahral Fieldinga Mellisha. Nejeden satirický šplech se dotýka praktík najmocnejšieho spoločenského média - televízie (komentovanie najrôznejších správ a ovplivňovanie verejnej mienky). Film nezaprie, že režisér veľmi dobre pozná svetovú kinematografiu a po svojom si zažartoval s nejednym
filmovým klasikom. A tak môžeme vidieť svojrázne citácie z Bergmanovej Siedmej pečate (snová scéna Felidinga odnášaného na kríži), presláveného Ejzenštejnovho Krížnika Potemkin (detský kočiarik rútiaci sa po schodoch dole), či krížové výsluchy, ako ich poznáme z filmu Kto seje vietor. Woody Allen tu však vzdal tiež hold majstrom svetovej grotesky Charliemu Chaplinovi (etudou na známu Modernú dobu) a bratom Marxovým (pripomenutím slávnych titulov Psie sucháre, Kačacia polievka), ktorých gagmi se inšpiroval pri zachytení jedného ľudského údelu a ľudskej spoločnosti.
Pôvodný názov: BANANAS
Produkcia: USA, 1971, 82 min.
Réžia: Woody Allen
Scénar: Woody Allen & Mickey Rose
Hudba: Marvin Hamlisch
Kamera: Andrew M. Costikyan
Hrajú:
Woody Allen (Fielding Mellish)
Louise Lasser (Malina Vargas)
Natividad Abascal (Yolanda)
Jacobo Morales (Esposito)
Sylvester Stallone(bitkár)